Tisk
Home Up Tisk Tisk 2

 

A-Zet
29. května 1942

Atentát na Zastupujícího říšského protektora

Heydrichův pohřeb na Pražském hraděDne 27.května 1942 asi v 10.30 hod. byl spáchán atentát na Zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Heydricha. Zastupující říšský protektor přijížděl svým autem směrem z Panenských Břežan Kirchmaierovou třídou v městské čtvrti Praha - Libeň a právě chtěl zabočit do ulice V Holešovičkách, aby jel dále do města. Tu se postavil vozu v cestu muž, jenž se pokoušel vystřelit z automatické pistole na osoby, sedící ve voze. Současně hodil druhý muž proti vozu třaskavinu, která při nárazu vybuchla.

Po atentátu prchal jeden pachatel Kirchmaierovou třídou a ulicí Na Kolínské do ulice Na Zápalčí do řeznického obchodu Františka Braunera, číslo domu 22. Odtud pak, když byl vypálil několik výstřelů, pokračoval v útěku ulicí Na Zápalčí k ulici V Holešovičkách, patrně směrem do města. Druhý pachatel uprchl na připraveném velocipedu Kirchmaierovou třídou směrem k městské čtvrti Stará Libeň. Tento pachatel byl muž střední velikosti, štíhlý, měl na sobě tmavé až černé šaty a černý klobouk. Druhý pachatel, ten, který uprchl Kirchmaierovou třídou a ulicí Na Kolínské, je popisován takto: vysoký 160-162, široký v ramenou, silná postava, plný, okrouhlý, sluncem opálený obličej, široká ústa s ohrnutými rty, tmavé, dozadu zčesané vlasy; stáří asi 30 - 35 let. Tento muž měl na sobě tmavé až tmavohnědé šaty se světlými proužky a hnědé střevíce. Pokrývku hlavy při útěku neměl.

S poukazem na vypsanou odměnu 10,000.000 korun, která je stanovena na údaje z řad obyvatelstva, jež povedou k dopadení pachatelů a bude plně vyplacena, se předkládají tyto otázky:

  1. Kdo může učiniti údaje o pachatelích?
  2. Kdo pozoroval pachatele na místě činu?
  3. Komu patří ony blíže popsané věci, obzvláště pak komu chybí dámský velociped, plášť, čepice a aktovky?

Tyto výše popsané věci jsou od dneška od 9. hodiny vystaveny ve výkladní skříni obchodu s obuví Baťa, Praha II., Václavské nám. 6.

Kdo by mohl podati žádané informace, ale nesdělí je z vlastní vůle policii, bude ve smyslu vyhlášeného nařízení Říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečného stavu ze dne 27.května 1942 se svou rodinou zastřelen. Všem osobám se zaručuje, že jejich údaje na přání budou pokládány za přísně důvěrné. Kromě toho je povinností všech majitelů domů, majitelů bytů a majitelů hotelů atd., počínajíc dnem 28. května 1942, všechny policejně dosud nepřihlášené osoby v celém Protektorátě přihlásit s poukazem na tuto vyhlášku příslušným policejním přihlašovacím úřadům. Provinění proti tomuto nařízení se trestá smrtí.

Sdělení přijímá tajná státní policie, hlavní úřadovna státní policie Praha (Statspolizeileitstelle Prag) v Praze II., Bredovská ulice č. 20, čís. telefonu 30041, jakož i každý jiný německý nebo protektorátní policejní úřad, a to ústně, písemně nebo telefonicky.

 nahoru