Pearl Harbor
Home Up Pearl Harbor Coral sea Midway Guadalcanal Yamamoto Pacifik 1944 Pacifik 1945

 

Tisk

Klikni

Pearl Harbor byl největší porážkou,jakou Amerika do té doby zažila. Nedá se to však řadit jako japonské vítězství. A co víc, pro Spojené státy se Pearl Harbor stal z dlouhodobého hlediska výhrou.
Jistě, americké ztráty byly děsivé. Zatím co útočníci přišli o pouhých devětadvacet letadel, Spojené státy napočítaly téměř dva a půl tisíce padlých a 1179 zraněných. Daleko horší však bylo, že pacifická flotila ležela v troskách.
Ale ztráty ztrácejí na významu v porovnání s tím, co Amerika ,,dnem hanby“ - jak tento den nazval Roosevelt – získala. Jako první si to uvědomili jiní – Britové a Sověti. Napadení USA zcela změnilo strategickou situaci ve válčícím světě.
Churchillovi bylo všechno jasné ,,Konečně jsme vyhráli“, prohlásil, když se o útoku na Pearl Harbor dověděl. Také Stalin měl důvod k oslavě. Okamžitě začal stahovat divize ze Sibiře.Tam už se nemusel obávat japonského vpádu. Tyto jednotky z Dálného východu potom prolomily německou frontu u Moskvy.


Spor mezi zastánci amerického izolacionismu a těmi, kteří chtěli americké proniknutí do světa, vyřešili Japonci.
Výbuchy bomb na Havaji otřásly duší Ameriky. Náhle všichni požadovali válku až do úplného vítězství.
Přinuceni válčit, udělali Američané to, co se do té doby zdráhali ,,vstoupit do světa.“ Mocní a odhodlaní se ukázali velmi silní.

nahoru 

7.prosince 1941 se rajská pohoda Havajských ostrovů stala minulostí. Překvapivý japonský útok, na ostrov Oahu a námořní základnu v Pearl Harboru , se stal jedním z nejtěžších porážek ve válečné historii Spojených států.

7.prosince 1941 v 5°°hodin
Japonská flotila se šesti letadlovými loďmi, je vzdálená 370km
od Havajských ostrovů. 350 pilotů se modlí před startem, útokem, na Pearl Harboru.
Součástí výcviku pilotů byla ortodoxní idotrinace v duchu japonské vojenské filozofie. Kadeti museli být ochotni položit život za vlast. Japonci vycvičili své piloty na výbornou. Plánování útoku trvalo skoro celý rok. Šlo o jakousi generální zkoušku mistrovského útoku, který pak šokoval celý svět. Jejich úkolem bylo potopit letadlové lodě. Japonci měli od začátku hned výhodu. Na jednom svým ostrově měli zeměpisné dvojče Pearl Harboru. Zde probíhaly simulované nálety několik dní po sobě .
Zeměpisná poloha Paerl Harboru dělala z tohoto přístavu ideální
základnu pro tichomořskou flotilu. Úzký vjezd a mělké moře u přístavu, byly zárukou jeho bezpečnosti. Američtí námořní velitelé byli přesvědčeni, že otevřený útok nepřátelských sil není možný.

7.prosince 1941 v 5 hodin 15minut
Piloti dostávají rozkazy. Vrchní velitel japonského námořnictva, generál Jamanoto, jim sděluje, že dnes jsou odpovědni za slávu japonského císařství. Japonská námořní flotila je teď 350km severně od havajských ostrovů. Mimo dosah amerických radarů.
Další výhodu Japonci získali za 1.světové války a to, když je Američané cvičili na Havaji. Tehdy to byli spojenci .

V 5 hodin 30minut
První vlna bitevních a torpédových letadel se připravuje ke startu. Tato úderná síla se skládá z více než 180 letadel.

V 6 hodin 10minut

Začíná start letadel. Během 15 minut jsou všechna letadla ve vzduchu.
Podle plánu mají letadla zaútočit ve třech vlnách.
První vlna napadne všechna vojenská zařízení na ostrově.
Druhá vlna se zaměří na jednotlivé specifické určené cíle.
Třetí vlna má zničit palivové nádrže , suché doky a opravárenské dílny.

V 7 hodin 2 minuty
Dva američtí svobodníci obsluhují radarovou stanici, zjistili, že na obrazovce se objevila skupina letadel letících 200 km severně od Oahu. Nahlásili to na příslušné orgány, ale tam měl službu poručík, který ukončil výcvik teprve před čtyřmi dny. Byl přesvědčen, že to jsou americké bombardéry B-17, který letí z americké základny a mají přistát okolo 8 hodiny. Nařídí vypnout radary.

V 7 hodin 20 minut
Právě odstartovala druhá vlna – 286 bitevních letadel.

V 7 hodin 35 minut

Japonské průzkumové letouny oznamují rádiem, že hlavní část americké námořní flotily je zakotvena v Pearl Harboru. První vlna útočících letadel nalétává na ostrov od východu a není zachycena americkým radarem. Plánovači věděli, že hory vytvářejí ,,hluchou zónu“. V této zóně radar neregistruje. To umožnilo moment překvapení

V 7 hodin 50 minut
Kapitán Fučida, který velí japonskému leteckému útoku, vysílá signál:
,,Tora,Tora,Tora“(Tygr) znamenající, že překvapení se podařilo. Je to úspěch a maximální strategické překvapení. Američané nejsou připraveni.

V 7 hodin 55 minut
Začíná hlavní útok. První vlna útočí na různá strategická místa. Japonský pohled na jejich síly byl impozantní. Na americké základně se ve chvíli japonského útoku zdržovalo 70 bojových a 24 pomocných plavidel. Z toho 8 bitevních lodí, 2 těžké a 6 lehkých křižníků, 29 torpédoborců, 5 ponorek,1 dělový člun, 9 minonosek a 10 minolovek. Tyto lodě se stávaly pro útočící japonské letouny snadným cílem. Bez možnosti manévrování a letecké ochrany a navíc s posádkami nepřipravenými na útok dopadala na americké obrněnce jedna rána na druhou. Přesně zamířená torpéda i pumy vykonaly spolehlivě svou strašnou práci.

Většina amerických vojáků při zvuku letadel ani nezvedla hlavu. Byli zvyklí na neustalé cvičné manévry, a taktická cvičení ke kterým docházeli několikrát během měsíce. Nikdo nepředpokládal, že by to mohli být Japonci. Vypuklo pravé peklo.Všude nastal zmatek a Američané se snaží pochopit co se vlastně děje.
Americké bombardéry B-17 přeletují nad ostrovy a okamžitě se dostávají do křížové palby. Americké i nepřátelské

nahoru 

V 8 hodin 5 minut
Kulomety na bitevní lodi Nevada začnou pálit na útočníky. Bitevní loď California je zasažená torpédem do boku.Výškové bombardéry zahajují útok na kotviště amerických bojových lodí. Jedním z nejlehčích cílů je loď Oklahoma.Američtí vojáci stále nevědí, kdo na ně vlastně útočí? Válka v Evropě byla v tomto okamžiku středem pozornosti a pro většinu Američanů byl největší hrozbou Adolf Hitler. Kdo to vlastně po nich střílí? Japonci nebo Němci?

Definitivně si byli jisti, když spatřili značky na letadlech. Říkali jim ,,Masové kuličky“.
Útok první vlny japonských letadel na ostrov Oahu byl zarážejícím vítězstvím nepřítele. Americká tichomořská flotila zakolísala pod zásahy nově konstruovaných torpéd, které byly navrženy speciálně pro mělké vody Pearl Harboru.
Američané se bránili jak mohli, ale jejich obrana neměla proti drtivému náporu nepřítele šanci.

V 8 hodin 8 minut

Japonské výškové bombardéry začínají odhazovat z výšky 3000metrů své
protipancéřové bomby s opožděným zapalováním. Jedna z nich zasáhla bitevní loď Arizona. Došlo k ohromnému výbuchu a válečná loď klesá během 9 minut ke dnu.
O dvě délky lodě dál stojí loď Oklahoma. Je to snadný cíl. Oklahoma je zasažena deseti torpédy, které protrhnou její plášť. Vstupy a vodotěsné příklopy
zůstaly přes noc otevřené. Do lodě se začala valit voda.

V 8 hodin 14 minut
Loď Oklahoma se převrátila na bok a uvěznila stovky lidí.

V 8 hodin 50 minut
Druhá vlna nalétává od severu. Jejím úkolem je opakovaný útok na vojenské základny na ostrově Oahu.

V 8 hodin 54 minut
Začíná druhý nálet. Sedmdesát osm střemhlavých letadel bombarduje lodě zakotvené v Pearl Harboru. 84 výškových bombardérů útočí na letiště.
36 stíhačů zajišťuje bombardéry.
První vlna japonského útoku způsobila okamžitý zmatek, ale po druhé vlně nastal totální chaos. Američané střílejí na vše co se pohybuje po obloze.Bylo sestřeleno i několik neozbrojených letadel B-17, které přiletěly ze Spojených států a několik letadel z letadlových lodí.Záchranná služba přístavu, bez ohledu na druhou vlnu letadel, začíná práce na převrhnuté Oklahomě. Chtějí přeříznout ocelové pláty na dnu lodi, které jsou z mimořádné silné oceli. Ovšem bez většího úspěchu.

Japoncům jejich plán vyšel na 100%. Výsledek překonal i ta nejodvážnější předpokládání. Vojenská zařízení na celém ostrově jsou v plamenech. Civilisté utíkají a americké ozbrojené síly reagují jen pomalu. Chybí organizovaný plán odporu. Byl to zmatek, první pomoc a pohotovost byly naplněné k prasknutí. Bylo hodně popálených.

V 10 hodin

První vlna letadel se vrací na letadlové lodě, které jsou teď asi 200km
od ostrova Oahu. Ztratili jen 29 letadel. Je to ohromující vítězství.Na ostrově nadále panuje zmatek. Všichni se obávají možné japonské invaze. Obyvatelé ostrova jsou ve strachu. Moc dobře vědí o krutosti japonské armády v dobytých území. Spojení s mateřskou zemí je přerušeno.

Ve 12 hodin 10 minut

Z ostrova odstartovalo pár letadel, která začínají pátrat po letadlových lodí. Obyvatelstvo ostrova je v šoku. Nikdo nevěřil, že by mohla být napadena americká základna. Americké velení si nikdy nepřipustilo, že by Japonci byli schopni riskovat a připlout do takové blízkosti.

Ve 13 hodin
Kapitán Fučida přistává na palubě letadlové lodi Akagi. Je si vědom úspěchů prvních dvou vln a žádá, aby byla odstartována i třetí vlna. Admirál
Naguma, velitel japonské flotily, nařídí přerušit útok. Japonská eskorta se vrací
domů. Odvolal start třetí vlny údajně proto, že neměl informace o poloze amerických letadlových lodí. Japonci dosáhli vítězství prvními dvěma útoky,
takže nebylo třeba riskovat porážku provedením třetího útoku.


V 16 hodin 25 minut

Guvernér Havajských ostrovů vyhlásil stanné právo. Armáda přebírá kontrolu nad ostrovem. Pro Američany japonského původu nastává nebezpečí.Všichni jsou identifikováni podle původu, kde se narodili. Někteří začínají pálit fotografie a dokumenty. V nadcházejícím večeru bylo sestřeleno, omylem, dalších sedm amerických letadel, která měla zjistit, co se děje v přístavu. Prováděly se přípravy a bezpečnostní opatření. Výkladní skříně se lepily izolačními páskami, kopali se zákopy, lidé byli seznámeni kam mají jít v případě nouze.Toto všechno však přišlo pozdě.Další útok se nekonal.

nahoru 


 OSUDY BITEVNÍCH LODÍ


Za nepřítomnosti letadlových lodí se hlavním cílem útoku staly bitevní lodě Arizona, Oklahoma, West Virginia, Calofornia, Maryland, Tennessee a Nevada zakotvené na jižní straně Fordova ostrova a bitevní loď Pennsylvania, nacházející se v suchém doku. Již v prvních minutách byly mnohokrát zasaženy a zahalily se do plamenů a oblaků kouře.

Půl hodiny po zahájení útoku bylo již 7 bitevních lodí těžce poškozeno.
West Virginia utrpěla 6 nebo 7 zásahů torpédy do levoboku a 2 zásahy pumami.
Zaplavením vyrovnávacích nádrží na pravoboku se podařilo zabránit převrácení a loď dosedla na dno kotviště.
Ztráty: 2 důstojníci a 103 mužů posádky.
Tennessee kotvila hned vedle West Virginie. Ta ji sice ochránila před zásahy torpédy, ale zasáhly ji 2 pumy a přenesl se na ni požár z Arizony. Nálet přežila plavby schopná.
Arizona dopadla ze všech lodí nejhůře a loď byla totálně zničena. Byla zasažena několika torpédy a pumami, z nichž jedna vybuchla ve skladišti střeliva. Podle očitých svědků šlehaly plameny do výše 160 m a loď
se rozlomila na dvě poloviny a potopila.
Ztráty : 1133 z 1511 mužů posádky.
Vrak lodi nebyl nikdy vyzdvižen, ale na jeho nástavbách čnících z vody byl
postaven památník. Americké námořnictvo Arizonu nikdy formálně nevyřadilo a každý den na ní čestná stráž vztyčuje a spouští vlajku jako u všech lodí v činné službě.
Nevada kotvila osamoceně a měla tak možnost volného pohybu. Zasáhlo ji torpédo a několik pum a loď při pokusu o únik najela na břeh.
Ztráty : 3 důstojníci a 47 mužů posádky.
Oklahoma utrpěla 10 zásahů torpédy a téměř okamžitě se potopila.
Ztráty : 20 důstojníků a 395 mužů posádky.
Maryland přežila útok ze všech bitevních lodí nejlépe. Zasáhly ji pouze dvě pumy, které nezpůsobily žádné škody.
Ztráty : 2 muži posádky.
California doplatila na nedostatečné uzavření vodotěsných přepážek. Loď zasáhla dvě torpéda, pronikání vody se však nepodařilo zastavit a loď klesala
ke dnu a 10hodin 12minut dosedl její kýl na dno zátoky. Pozornosti neunikla ani stará loď Utah, sloužící jako cvičný cíl. Její výzbroj byla dávno odmontována a loď se potopila již na začátku útoku, přesněji v 8hodin 12 minut.
Vlajková loď Tichomořského loďstva Pennsylvania se nacházela v suchém doku. To ji uchránilo před zásahy a tak neutrpěla při útoku první vlny žádné škody.nahoru